POSADZKI BETONOWE
Podbudowa warstwa nośna posadzki:
W przypadku, gdy podkład gruntowy nie ma wystarczającej nośności konieczne staje się wykonanie na zagęszczonym podkładzie gruntowym podbudowy o określonej grubości. W niektórych niekorzystnych sytuacjach na podłożu gruntowym układa się włókninę filtrująca pozwalającą na lepsze odprowadzenie wody gruntowej i zabezpieczającą przed przemieszczeniem podłoża gruntowego z materiałem podbudowy.
Chociaż w dzisiejszych czasach często wykonuje się jeszcze podbudowę betonową pod posadzką to na podjecie decyzji, co do rodzaju podbudowy maja wpływ dwa czynniki:
– ekonomiczny
– wyposażenia w sprzęt drogowy.
Sprzęt drogowy niezbędny staje się do wykonania podbudów mineralnych z frakcjonowanych żwirów, tłucznia bądź gruntów stabilizowanych cementem. Warstwę podbudowy należy zagęszczać przy użyciu walca lub płyt wibracyjnych. Rodzaj i grubość warstwy podbudowy (min. 15 cm) wynika z obciążenia posadzki.
Częstym błędem wykonawczym jest brak ochrony zagęszczonego podłoża gruntowego lub podbudowy przed opadami atmosferycznymi (brak szczelnego zadaszenia) gwarantującej niezmienność osiągniętego w wyniku zagęszczenia dużej sztywności podłoża.
Posiadając jedynie samochód ciężarowy na budowie można w identyczny sposób jak dla podłoża gruntowego również dal podbudowy ustalić przybliżona wartość Ev2 na podstawie zagłębienia koła samochodu w warstwie podbudowy.
Izolacja przeciwwilgociowa i poślizgowa:
Przed wykonaniem płyty betonowej posadzki niezbędne staje się wykonanie izolacji przeciwwilgociowej w następujących przypadkach:
– wysoki poziom wody gruntowej
– wykonanie w przyszłości posadzki żywicznej
– składowanie na powierzchni posadzki materiałów wrażliwych na wilgoć.
Przy bardzo wysokich poziomach wody gruntowej niezbędne staje się wykonanie opasek drenażowych.
W przypadku, gdy nie ma potrzeby wykonania izolacji przeciwwilgociowej dobrze jest wykonać warstwę oddzielająca pod budowę od płyty betonowej posadzki (warstwę poślizgową) w postaci 1 warstwy folii PE o gr. min 0,2 mm. Warstwa poślizgowa z 2 warstw folii PE gr 0,2 mm jest niezbędna przy dużych i długotrwałych obciążeniach oraz dużych rozstawach szczelin pozornych L>8 m. Folia PE będzie spełniać rolę warstwy poślizgowej w posadzce tylko wtedy, gdy podłoże pod nią (zagęszczony grunt lub podbudowa) jest równe.
W praktyce często łączy się funkcje wykonania warstwy przeciwwilgociowej z warstwa poślizgową w posadzce w postaci 1 warstwy folii PE. Szczególnie właśnie wtedy należy chronić położoną już folię przed uszkodzeniem poprzez ułożenie na niej:
– 5 cm chudego betonu
– 3 cm warstwy jastrychu cementowego
W przypadku braku warstwy ochronnej największe zniszczenia powstają podczas układania zbrojenia tradycyjnego w postaci siatek stalowych.
Przy rezygnacji z warstwy poślizgowej w posadzce płyta betonowa łączy się z podbudową i w wyniku skurczu betonu oraz zmian termicznych na powierzchni posadzki dochodzi do powstania niekontrolowanych pęknięć w płycie betonowej posadzki.
Płyta betonowa posadzki ze zbrojeniem rozproszonym:
Przy większych obciążeniach przewidywanych na powierzchni posadzki zastosowanie minimalnej klasy betonu B 25 w wielu przypadkach okazuje się niewystarczające z uwagi na stosunkowo niską jego wytrzymałość na zginanie. Zwiększenie wytrzymałości płyty betonowej posadzki na zginanie można osiągnąć poprzez:
– zastosowanie wyższej klasy betonu
– zastąpienie kruszyw naturalnych (żwiru) kruszywami łamanymi (grysem)
– zastosowanie tradycyjnego zbrojenia w postaci 2 warstw siatek stalowych
– zastosowanie zbrojenia rozproszonego w postaci włókien stalowych „fibrobeton”
Pod pojęciem zbrojenia rozproszonego w płycie betonowej posadzki należy rozumieć jedynie włókna stalowe. Włókna polipropylenowe pełnią wyłącznie rolę zbrojenia przeciwskurczowego a czas jego działania jest ograniczony do momentu, gdy beton sam zaczyna przenosić większe naprężenia rozciągające niż włókno PP. Ponadto włókna PP nie podnoszą w sposób znaczący wytrzymałości betonu na zginanie po 28 dniach twardnienia.
Szczególnego znaczenia nabiera „fibrobeton” przy wszelkich obciążeniach dynamicznych np. (przy spadaniu określonych przedmiotów na posadzkę) jak i termicznych np. (gwałtowne podgrzanie fragmentu posadzki). Występujące dynamiczne przeciążenie prowadzi do zarysowań betonu, który jeśli nie jest zbrojony ulega zniszczeniu a w przypadku żelbetu może ulec zniszczeniu beton pomierzy prętami, natomiast „fibrobeton” pracuje dalej, dzięki zdolności do pochłaniania dostarczonej mu energii. Po przejściu fali uderzeniowej powstałej w wyniku dynamicznego obciążenia, sprężystość włókien powoduje domknięcie rys powstałych w betonie, a posadzka nie traci swoich cech użytkowych.
Podstawową zaletą fiberbetonu jest jego pseudo-plastyczność, tzn. niekruche zachowanie się pod obciążeniem oraz zdolność do hamowania propagujących i otwierających się rys.
Najczęściej stosowane posadzkach na gruncie są włókna stalowe z drutu o śr. 1,0 mm i dł. 50,0 mm. „DEITERMANN POLSKA” propaguje włókna o charakterystycznym kształcie:
– spłaszczona środkowa cześć włókna (poprzez zmianę przekroju włókna na jego długość otrzymuje się jego lepsze zakotwienie w betonie)
– ryflowanie (wgnioty) na bocznych płaszczyznach włókna powodują lepszą współpracę włókna z betonem w fazie tzw. „młodego betonu” (włókna te przenoszą również naprężenia skurczowe w betonie) i umożliwiają rezygnację ze stosowania włókien PP.
Określenie niezbędnej ilości włókien w 1 m3 odbywa się na etapie projektowania posadzki. Obliczeń dokonuje się wyłącznie metodami numerycznymi. Jednak minimalne dozowanie włókien nie powinno być mniejsze niż 20 kg/m3 betonu z uwagi na przestrzenne rozmieszczenie ich w betonie i wzajemna współpracę miedzy włóknami.
Teoretycznie rzecz biorąc istnieje możliwość wariantowania rozwiązań np. cieńsza płyta posadzki przy większej ilości włókien albo grubsza płyta z minimalnym dozowaniem włókien (np. w ilości 20 kg/m3). Przy zbyt cienkiej płycie i mało sztywnej podbudowie pod obciążeniem skupionym na małej powierzchni docisku może dojść w skrajnym przypadku do przebicia płyty posadzkowej.
Beton posadzkowy:
Beton z przeznaczeniem na posadzkę nie jest zwykłym betonem towarowym, dla którego nadrzędną cechą jest jego klasa wytrzymałościowa. Charakterystyczne cechy betonu przeznaczonego do wykonania posadzkowego to:
– minimalna klasa wytrzymałościowa B 25
– właściwa jednorodna konsystencja
– wskaźnik wodno-cementowy w/c < 0,5
– punkt piaskowy do 40 %
– ograniczona ilość cementu z uwagi na skurcz
Transportowanie i łatwe budowanie betonu o w/w parametrach nie jest możliwe bez stosowania chemii do betonu w postaci plastyfikatorów lub upłynniaczy.
Regulacja konsystencji po inna odbywać się w sposób racjonalny – nadrzędnym celem jest, bowiem uzyskanie dla wszystkich partii dostarczonego betonu jednakowej konsystencji niezbędnej dla spokojnego przebiegu zacierania posadzki oraz dla uzyskania równości posadzki zgodnej z warunkami technicznymi odbioru robót.
Proceder dolewania wody na budowie (z uwagi na swą prostotę) jest niestety nadal powszechny i zakorzeniony w mentalności robotnika posadzkowego. Ponieważ jednak szkodliwość dolewania wody jest bardzo duża domagać należy się stałej kontroli nad przebiegiem procesu betonowania posadzki.
Górna warstwa posadzki betonowej:
Celem podniesienia odporności betonu posadzkowego na ścieranie stosuje się mechaniczny sposób zacierania betonu oraz wprowadza się w górną powierzchnię płyty w technologii „świeże na świeże” materiały mineralne trudnościeralne:
– posypka CERINOL HB ( w ilości min. 4,5 kg/m2)
Kształtowanie szczelin w posadzkach betonowych:
O rozstawie szczelin pozornych w posadzkach betonowych decyduje:
– układ konstrukcyjny hali (występowanie bądź brak słupów)
– plan zagospodarowania hali (miejsca usytuowania regałów, ciągi komunikacyjne)
Do najczęstszych błędów związanych z realizacją szczelin w posadzce dochodzi, gdy:
– szczeliny pozorne nacinane są zbyt późno lub zbyt płytko
– rezygnuje się z dyblowania szczelin roboczych (zwłaszcza przy większych obciążeniach dynamicznych)
– słupki regałów wysokiego składowania znajdują się na krawędzi bądź w narożniku naciętej płyty
– brak uwzględnienia skurczu betonu i zmian temperatury w hali.
Do wypełniania szczelin dylatacyjnych proponujemy z oferty Spółki DEITERMANN Polska masy na bazie żywicy epoksydowej (PLASTIKOL 18) i poliuretanowe trwale elastyczne (PLASTIKOL 19, COMPAKTA PU-SG).
Pielęgnacja betonu posadzkowego:
Szczególnie staranna pielęgnacja posadzki musi mieć miejsce, gdy:
– wykonywana będzie na niej w niedalekiej przyszłości bezspoinowa posadzka z żywic epoksydowych
– wykonywany będzie jastrych cementowy na warstwie szczepnej
– brak jest w hali zamontowanych okien, bram lub drzwi (przeciągi)
– występuje duża różnica temperatur betonu posadzki i otoczenia.
Brak pielęgnacji powoduje powstanie mikrorys, które po kilku miesiącach otwierają się nawet do szerokości 1-2 mm.
Dyblowanie płyt w posadzce nie tylko zapobiega „klawiszowaniu” płyt na skutek skurczu betonu, ale również pozwala przenosić obciążenia skupione z krawędzi na sąsiednią płytę (redukcja naprężeń może dochodzić nawet do 50% w narożniku płyty.
źródło: dr inż. Krzysztof Pogan